Neden Olea Cyprus

Neden Bizi Seçmelisiniz

Doğanın kalbinde ve yaşamın içinde…

Long Beach'e

Araba ile 10 dakika

Gazimağusa' ya

Araba ile 10 dakika

Ercan Havalimanı'na

Araba ile 20 dakika

Lefkoşa' ya

Araba ile 30 dakika

Larnaka Havalimanı' na

Araba ile 45 dakika

Sağlık

Geçitkale beldesinde yaşayanlara gün içerisinde sağlık hizmetleri sunan bir Sağlık Merkezi bulunmakta ve doktor ve hemşireleri ile poliklinik hizmeti vermektedir. Ayrıca eczane hizmeti de mevcuttur.

Eğitim

Geçitkale beldesinde anaokul, ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri bölgede bulunan okullarda verilmektedir.

Çevre

Geçitkale beldesine 16 köy bağlı olup doğal ve bozulmamış kültürel yapısı ile tarihi yerleri, piknik alanları ve doğal dokusu ile beğeni toplamaktadır.

Güvenlik

Geçitkale beldesinde yaşayanların huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmek için bölgede 24 saat hizmet veren bir Polis Karakolu mevcuttur. Geçitkale İtfaiye Merkezi de 24 saat hizmet vermektedir.

Geçitkale “Tarih, Kültür ve Doganın Bulustugu Yer”

freedom, girl, travel-4782870.jpg
01.

Aktivite

Geçitkale’ye yürüme mesafesinde olan ve zeytin, harup, çam ağaçlarının süslediği kuzey bölgesinde Mersinlik rekreasyon ve piknik alanları bulunmaktadır.
02.

Resmi Kurumlar

Geçitkale beldesinde kamu ile ilgili işlemlerinizi yürütmek üzere Kaymakamlık Ofisi yanında birçok işlemlerinizi yapabileceğiniz Belediye de hizmet vermektedir.
03.

Kültür Doğa

Geçitkale’ye bağlı Çınarlı Köyü’nde Kıbrıs’ın en büyük ve turistik mağarası olan İncirli Mağara dünyanın farklı ülkelerinden bir çok meraklı insanın ilgisini çekmektedir.
04.

Cittaslow

Geçitkale bir Cittaslow kasabasıdır
ve bu kültürü temsil etmektedir

Archangelos Michael Kilisesi​

Yapımı 12. yüzyıla dayanan bir kilisedir. Mevcut durumuyla, güneybatı köşesinde çıkıntılı bir oda ve güney tarafında kemerli bir geçit olan çift koridora sahip bir kilisedir. Kilisenin ikinci katının güneybatı tarafında, yarı taş yarı ahşap bir merdivenle çıkılan kadınlara ait bir üst balkon bulunur. Kilise tamamen taşlarla inşa edilmiştir ve güney duvarının büyük kemeri bütünüyle fresklerle kaplıdır. Kilisenin atfedildiği Archangelos Michael’ın bir eseri ise körkemer duvarının tamamını kaplamaktadır. Arhangelos Mihail Kilisesi’ne yönelik koruma çalışmaları, Avrupa Komisyonunun UNDP aracılığıyla Kıbrıs’ta uyguladığı Kültürel Miras Programı kapsamında Avrupa Birliği tarafından finanse edildi. Restorasyon çalışmaları Ekim 2016 tarihinde başlayıp Eylül 2017 tarihinde son bulmuştur.

Scroll to Top